SUMPPI älä elämää pelkää

SUMPPI

Älä elämää pelkää

Käsikirjoitus

Heidi Parkkinen, Noora Särkkä, Roope Kalanen

Ohjaus

Heidi Parkkinen, Noora Särkkä

Musiikki

Vilma Liikkanen, Aapo Loimalahti

Video

Niklas Latto

Juliste, käsiohjelma

Konsta Parkkinen

Aineope

Ilmari Pursiainen

 

Näytelmä kertoo teatteriryhmämme jäsenestä Sumpista, jolta jäi kesken näytelmä sekä tarina. Rakkaus ja ystävyys vaativat kertomaan tarinan valmiiksi. Näytelmä onkin autofiktiivinen matka siihen, miten teatteriryhmä etsii uutta normaalia Sumpin kirjoittamien tekstipätkien ja yhteisten muistojen toimiessa kompassina. Aina ei olla oltu varmoja siitä, mitä näytelmässä seuraavaksi tapahtuu. Aina me kuitenkin ollaan löydetty yhdessä Sumpin kanssa oikea suunta.

Sumppi jätti meille perinnöksi rohkeutta sanoa asioita, tahtoa olla toisen tukena ja luvan olla oma itsensä. Sumppi rakasti elämää, sanoja, kahvia, huonoja vitsejä ja meidän mustaa laatikkoa. Sumppi oli hurja sielu, jolla oli iso sydän ja lempeyttä jaettavaksi kaikille.

Näytelmäprosessi on ollut merkityksellinen ja ainutlaatuinen, sillä samalla olemme uskaltaneet puhua asioista, joista on kaikkein vaikeinta puhua: menetyksestä, ikävästä, surusta, kaipauksesta, kuolemasta ja elämästä.

 

Niinkuin Sumppi sanois: “ Älä elämää pelkää.”  Eikä me pelätäkään.

 

la 14.5

klo 19

SUMPPI –

Älä elämää pelkää (täynnä)

su 15.5

klo19

SUMPPI –

Älä elämää pelkää

to 26.5

klo 19

SUMPPI –

Älä elämää pelkää

pe 27.5

klo 19

SUMPPI –

Älä elämää pelkää

su 29.5

klo

16 + 19

SUMPPI –

Älä elämää pelkää

ke 1.6

klo 19

SUMPPI –

Älä elämää pelkää