Kevään vauva- ja taaperosirkuskursseilla on vielä tilaa

Kevään vauva- ja taaperosirkuskursseille voi ilmoittautua osoitteessa estradi.eepos.fi

Vauvasirkus-kurssi (4kk – 1v.) ke 3.2.-31.3.2021 klo 10-10.45
Taaperosirkus-kurssi (1 – 2v.) pe 12.3.-7.5.2021 klo 10-10.45

Vauvasirkus ja taaperosirkus ovat lapsen ja aikuisen yhteistä, virikkeellistä ja vuorovaikutuksellista toimintaa, jossa tavoitteena on lujittaa lapsen ja vanhemman yhdessä tekemisen taitoja. Vauva- ja taaperosirkuksessa tutustutaan eri sirkuslajeihin, kuitenkin niin että eteneminen tapahtuu täysin lapsen ehdoilla.

Kurssilla liikutaan, kiikutaan, lorutellaan ja leikitään yhdessä vauvan kanssa. Kurssilla on etukäteen laadittu toimintasuunnitelma, mutta tapaamiskerrat muotoutuvat osallistujien ja heidän toiveittensa mukaan.

Vauvasirkus- ja taaperosirkuskurssien tavoitteena on kehittää lapsen ja vanhemman kehonhallintaa, tasapainoaistia sekä lisätä aikuisen tietotaitoa pienen lapsen liikkumisen mahdollisuuksista.

Kumpikin kurssi sisältää 8 tapaamiskertaa.